Свет

(Видео) Прва дебата на Бајден и Трамп: Навреди, обвинувања, Си-Ен-Ен во паника

Американскиот претседател Џозеф Бајден и неговиот претходник Доналд Трамп учествуваа на првата од двете претседателски дебати во Атланта.

Новинарите на CNN велат дека има голема паника во Демократската партија по ужасниот настап на Џо Бајден.

„Беше болно. Го сакам Џо Бајден, работев за Џо Бајден. Тој воопшто не се снајде добро. Ова е аналогија на добар човек и старец. Го сакам овој човек, тој е добар човек кој ги сака своите земја и кој прави најдобро што може, но сега ја пропушти шансата да докаже дека е способен за оваа работа.

Бајден ги предизвика да се натпреваруваат во возачки вештини, а потоа и во игра голф.

Да не се однесуваме како деца“, рече Доналд Трамп.

Трамп се фалеше со своите голфски вештини, додека модераторите не ги прекинаа и не ги упатија да се фокусираат на тоа дали, со оглед на неговата возраст, ќе може успешно да ги води САД.

Најдиректното обраќање на еден од кандидатите следеше по прашањето за грижата за децата, кое Трамп го игнорираше и се врати на прашањето за генералот што го отпушти, кој потврди дека Трамп ги навредувал воените ветерани.

„Го отпуштив, отпуштив многу луѓе затоа што не си ја завршија работата добро, тој е најлошиот претседател во историјата, Џо, дали некогаш сте отпуштиле некого?

Бајден се врати на темата, тврдејќи дека Трамп ги зголемил даноците и имал лоша политика за заштита на децата.

„Ја уништивте средната класа“, му рекол Бајден директно на Трамп.

„Пушти милиони луѓе да ја преминат границата и сега им ги одземаа работните места на Афроамериканците. Станува збор за 18, 19 или дури 20 милиони луѓе. Се уште не е видливо, но наскоро ќе бидете сведоци на најлошите настани во Америка историја“, предупреди Трамп.

Бајден одговори дека обвинувањата се бесмислени и дека Трамп без никакво сомневање е „најлошиот претседател во историјата на САД“.

Трамп рече дека Бајден ќе ги одведе сите во третата светска војна.

Трамп зборуваше неколку минути подолго од Бајден. Некои демократски пратеници се загрижени за настапот на Бајден вечерва, јавува Си-Ен-Ен.

Претседателот Џо Бајден и поранешниот претседател Доналд Трамп не се ракуваа кога влегоа во дебатата.

На почеток