Свет

(Видео) Се урна покривот на аеродромот во Делхи. Едно лице загина, летовите откажани

Покрив на најголемиот аеродром во главниот град на Индија Њу Делхи денеска се урна под силен дожд и ветрови, при што загина едно лице и предизвика откажување на летовите, соопштија властите.

Дел од лакот во пределот на терминалот за поаѓање на аеродромот се урна рано изутрината, а неколку луѓе се повредени, изјави за новинарите индискиот министер за авијација.

Целиот терминал, еден од трите на најпрометниот аеродром во земјата, е евакуиран и наредена е истрага за колапсот, изјави министерот Кинџарапу Рамохан Наиду.

Педесет домашни летови се откажани или одложени, покажуваат податоците на платформата за следење летови Flightradar24.

Осум повредени лица се пренесени во болница, изјави Атул Гарг, директор на противпожарната служба во Делхи.

Индиската телевизија прикажа такси смачкано под скршен метален столб на влезот на терминалот, кој главно го користат нискобуџетните превозници IndiGo и SpiceJet за домашни летови.

Инцидентот се случил во 5 часот по локално време, што вообичаено е зафатено време за домашни летови, се вели во соопштението на аеродромот објавено на X.

Околу 148,5 милиметри дожд паднаа во областа на аеродромот во текот на три часа, што е повеќе од просекот за цел јуни, според Индискиот метеоролошки завод.

Многу други делови на Делхи исто така беа поплавени, а автомобили беа заробени во вода висока метар.

На почеток