Свет

Трагедија во Сараево: Пронајдени три тела по пожар во семејна куќа, се слушнале и експлозии

Нови детали за пукањето во Сараево, уапсен таксистот кој рани маж

Во куќата што изгоре во пожарот што доцна синоќа се случил во сараевската населба Широкача пронајдени се три тела.

Оваа информација за Klix.ba ја потврди портпаролката на Обвинителството на кантонот Сараево, Азра Бавчиќ. Како што беше нагласено, станува збор за возрасни лица. Бидејќи истражните дејствија се уште траат и се утврдуваат околностите на целиот случај, од Обвинителството на кантонот Сараево не можеа да зборуваат за детали.

Пожарот избувнал синоќа во улицата Жагариќи, а мештаните изјавиле дека пред да избие пожарот се слушнале експлозии. На терен веднаш биле испратени противпожарни екипи, полиција со долги црева, а присутен бил и дежурниот обвинител на Обвинителството на кантонот Сараево.

Поради овој настан целото село синоќа остана без струја.

„Во 21 часот и 10 минути се случи експлозија во семејна куќа во улицата Жагриќи. Полицијата, пожарникарите, итната помош и екипите на Сараевогас во моментов се на терен“, изјави синоќа Мерсиха Новалиќ, портпарол на МУП на кантонот Сараево.

Последната информација од МУП Сараево, на полноќ беше дека пожарникарите се уште не го локализирале пожарот.

На почеток