Свет

Политико: За време на дебатата Трамп изгледаше контролирано, Бајден немоќен

Американскиот портал Политико оцени дека за време на дебатата на кандидатите за претседател на САД, која ја одбележаа новите правила, републиканскиот кандидат изгледал контролирано, додека кандидатот на демократите Џозеф Бајден изгледал немоќно.

Дебатата, која ја организираше Си-Ен-Ен, без публика и новинари, наводно имала повеќе основни правила од мечот „Ултимејт фајтинг“.

Новите правила им дадоа на презентерите можност да блокираат упади, да го исклучат микрофонот, што спречи повторување на една од дебатите во 2020 година, каде Трамп го прекина Бајден 71 пати, а Бајден го прекина Трамп 22 пати.

Се претпоставуваше дека новите правила ќе му нанесат поголема штета на Трамп, кој, според Политико, живее за да доминира и да шири хаос, но се покажа дека правилата биле голем поттик за него.

„Тој често може да биде негов најголем непријател во дебата. Сетете се како ја демнеше Хилари Клинтон околу сцената во една од дебатите во 2016 година? Во меѓувреме, новиот формат му овозможи на Бајден да зборува континуирано, каде што неговиот нејасен говор и неживот беа очигледни, може да се каже дека Бајден има малку корист од правилата“, пишува порталот.

Исто така, се додава дека, како што одминуваше вечерта, поддржувачите на Бајден сигурно сакаа Трамп да се однесува лошо за Бајден да го засрами.

За време на поголемиот дел од 100-минутниот натпревар, двајцата кандидати беа емитувани на телевизија во исто време, така што гледачите можеа да зрачат и двете истовремено и да ги следат нивните гестикулации додека другиот зборуваше.

„Ова, исто така, не беше плус за Бајден, бидејќи значеше дека неговото збрчкано, остарено лице беше изложено цела вечер, нагласувајќи ја неговата возраст“, ​​наведува Политико.

И двајцата кандидати ги „рециклираа“ своите изјави за 6 јануари, инфлацијата, КОВИД, имиграцијата, 6 јануари, абортусот и Украина наместо да отворат нови реторички погледи.

На почеток