Свет

Кремљ за изборот на Урсула фон дер Лајен: Не очекуваме нормализација на односите со ЕУ

Урсула Фон дер Лајен зборуваше за проширување, но без датуми: Стратешки интерес на ЕУ е 30 плус вклучувајќи го и Западен Балкан

Кремљ денеска соопшти дека изгледите за односите меѓу Русија и Европската унија се лоши откако лидерите на земјите-членки на ЕУ ја номинираа Урсула фон дер Лајен за уште еден мандат на чело на Европската комисија и ја избраа естонската премиерка Каја Калас за висока претставник за надворешна политика.

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави за новинарите дека одлуката на Унијата да ја номинира Германката Урсула фон дер Лајен за втор петгодишен мандат нема да промени ништо.

„Госпоѓата фон дер Лајен не се залага за нормализација на односите меѓу ЕУ и Русија. Така ја знаеме, така ја паметиме. Ништо не се менува во таа смисла“, рече Песков.

Порано поделена, Унијата се мобилизираше финансиски и воено да му помогне на Киев во неговата борба против Русија откако рускиот претседател Владимир Путин испрати десетици илјади војници во Украина во 2022 година.

Брисел, исто така, воведе повеќе пакети санкции за Москва за да се обиде да ја принуди да ги повлече своите сили.

Коментирајќи го изборот на естонската премиерка Калас за шеф на европската дипломатија, Песков рече дека таа е позната по својата антитурска реторика.

„Госпоѓа Калас исто така не покажа дипломатски склоности, а кај нас е позната по своите апсолутно бескомпромисни и понекогаш отворено антитурски ставови“, рече тој.

„Затоа, не мислиме дека европската дипломатија на кој било начин ќе придонесе за нормализирање на односите. Лоша е перспективата што се однесува до односите меѓу Москва и Брисел.

На почеток