Свет

„Почитуван претседателе, откажете се од изборите“: Њујорк тајмс апелираше до претседателот Џо Бајден

Редакцијата на престижниот американски весник „Њујорк тајмс“ во петокот го повика претседателот Џо Бајден да се повлече од трката за Белата куќа по неговата катастрофална дебата против Доналд Трамп.

Во уводникот објавен во петокот вечерта со наслов „За да и служи на земјата, претседателот Бајден мора да ја напушти трката за Белата куќа“, Њујорк Тајмс го опиша Бајден како „лидер во сенка“, откако 81-годишниот претседател „падна на сопствениот испит“, пренесува „Јутарњи лист“.

Непрепознатлив, Бајден ги замати зборовите, не заврши одредени реченици и зјапаше празно за време на телевизиската дебата во четвртокот против неговиот републикански претходник и ривал на изборите во ноември.

„Бајден беше восхитувачки претседател. Под негово водство, земјата напредуваше и почна да се соочува со низа долгорочни предизвици, а раните што ги отвори Трамп почнаа да зараснуваат. Но, најголемата услуга што Бајден би можел да и ја пружи на јавноста денес би била да објави дека нема да се кандидира за реизбор“, напиша „Тајмс“.

Редакцијата на „Тајмс“ е составена од реномирани уредници и треба да ги одразува вредностите на медиумите, забележува „Јутарњи лист“.

Членовите на Демократската партија, исто така, се сомневаат во способноста на Бајден да преземе нов мандат, што предизвика бура во партијата, но претседателот во петокот рече дека може „да ја заврши работата“, добивајќи поддршка од двајца негови претходници, Барак Обама и Бил Клинтон.

Републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп изјави дека неговиот ривал, демократскиот кандидат Џо Бајден, не е проблемот со возраста „туку неговата способност“.

„Дали некој гледаше нешто што се вика дебата синоќа? Победивме човек кој навистина сака да ја уништи нашата земја“, рече Трамп за Бајден во Вирџинија, нарекувајќи го „корумпиран и неспособен“, пренесува CBS.

На почеток