Свет

Макрон повика на блокирање на десницата во вториот круг: Одлучувачкиот круг на изборите во Франција на 7 јули

Францускиот претседател Емануел Макрон веднаш по објавувањето на прелиминарните резултати од вонредните парламентарни избори ги повика гласачите да ја блокираат крајната десница во одлучувачкиот втор круг од изборите што ќе се одржи на 7 јули.

„Во лицето на Националниот собир, дојде време за широк, јасно демократски и републикански сојуз за вториот круг“, рече Макрон во изјавата.

Тој, исто така, посочи дека големата излезност во првиот круг зборува за „важноста на ова гласање за сите наши сонародници и желбата да се разјасни политичката ситуација“, пренесува Франс 24 отсто од гласачите, според излезните анкети на четворица агенции за испитување на јавното мислење – Ipsos, Ifop, OpinionWay и Elabe.

Според анкетите, левичарската коалиција Нов народен фронт освоила 29 отсто од гласовите, а центристичката коалиција Заједно, во која е и партијата на францускиот претседател Емануел Макрон, од 20,5 отсто на 23 отсто.

На почеток