Свет

Одложено изрекувањето на казна за Трамп

Пресудата на републиканскиот претседателски кандидат Доналд Трамп за тајни плаќања на порно ѕвездата Сторми Даниелс, која требаше да се одржи на 11 јули, е одложена најмалку до 18 септември.

Судијата во случајот го одложи изрекувањето на пресудата откако Врховниот суд на САД во понеделникот пресуди дека поранешниот претседател на САД може да бара имунитет од гонење за некои од дејствијата што ги презел за време на неговото претседателствување за да ги поништи резултатите од претседателските избори во 2020 година, објави тој .

Судијата на Окружниот суд на Менхетен во вторникот одобри одложување на пресудата откако адвокатите на Трамп побараа повеќе време да го презентираат својот случај, тврдејќи дека одлуката за имунитет на Врховниот суд бара ново судење.

Изрекувањето на пресудата на Трамп првично беше закажано за 11 јули, само неколку дена пред почетокот на Републиканската национална конвенција во Милвоки на 15 јули. Сега одложено за 18 септември, Трамп ќе биде формално објавен како кандидат за претседател на Републиканската партија, иако нема да се знае каква казна ќе се соочи откако беше прогласен за виновен за исплата на пари на Сторми Даниелс во замена за нејзината дискреција за нивната врска на Америка.

Обвинителите во вторникот рекоа дека не се противат на одложување на рочиштето за изрекување на пресудата, иако рекоа дека веруваат дека напорите за укинување на пресудата биле „без основа“.
Адвокатите на Трамп рекоа дека пресудата за тајната исплата на Даниелс треба да биде отфрлена бидејќи поротата видела докази за време на судењето за кои веруваат дека требало да бидат заштитени со претседателски имунитет, пренесува ABC News.

На жирито во мај и беа потребни помалку од 10 часа за да го осуди Трамп за 34 точки од обвинението за фалсификување деловни записи поврзани со тајна исплата на актерката од филмови за возрасни Сторми Даниелс, во обид да ги зголеми неговите шанси на претседателските избори во 2016 година.

Обвинителите тврдеа дека во 2016 година Трамп му наредил на неговиот тогашен адвокат Мајкл Коен да и плати на Даниелс за да ја спречи јавно да зборува за нивната сексуална врска пред претседателските избори во ноември истата година, на кои Трамп ја победи Хилари Клинтон.

Адвокатот на Трамп во тоа време, Коен, тогаш му испрати на Даниелс 130.000 долари, а Трамп му врати на месечни рати кои беа претставени како рутински правни такси, соопштија обвинителите.

Трамп се изјасни за невин, негира дека имал секс со Даниелс и вети дека ќе поднесе жалба на пресудата откако ќе биде осуден.

На почеток