Свет

(Видео) Терористички напад во трговски центар во Израел: Двајца млади момчиња ранети, еден во критична состојба

Терористички напад се случи денеска во трговски центар во израелскиот град Кармиел на северот на земјата.

Jerusalem Post јавува дека две лица се ранети со нож и дека едната од нив, која има дваесетина години, е во бессознание и е во критична состојба.

Шефот на полицијата во северниот округ Шуки Тахауко изјави дека еден од двајцата мажи ранети во терористичкиот напад во трговскиот центар Кармиел успеал да го застрела напаѓачот и да го „неутрализира“.

Тахауко вели дека терористот стигнал до трговскиот центар пеш. Во нападот се ранети двајца млади момчиња. Еден од нив е во критична состојба, другиот е тешко ранет.

„Тајмс оф Израел“ пренесува дека полицијата соопштила дека вториот ранет успеал да го застрела напаѓачот и да го „неутрализира“.

Се вели дека терористот влегол во трговскиот центар.

На почеток