Свет

(Видео) Страшен напад од Русите: Загинаа четири цивили, а 27 се ранети

Во нападот со руски проектили и беспилотни летала врз украинскиот град Днипро, загинаа четворица цивили, а 27 се ранети, детски градинки, училишта и болници беа оштетени, а пожарите избувнаа низ градот, соопштија регионалните власти.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на социјалните мрежи сподели драматично видео од ракетниот напад на реките Днепар.

„Утрото не беше добро за нас. Непријателот изврши комбиниран напад врз нашиот град“, рече Серхи Лисак, гувернер на околниот регион Дњепропетровск, во видео објавено на апликацијата за пораки Телеграм.

Од повредените 11 се пренесени во болница, а двајца се во тешка состојба, рече тој. Тој објави и фотографии од итните служби кои отстрануваат скршено стакло и трагаат по повредените.

Украинските воздухопловни сили објавија дека руските сили ја гаѓале областа Дњепропетровск со седум проектили и пет беспилотни летала Шехид.

Противвоздушната одбрана успеала да собори пет проектили и сите беспилотни летала, се наведува.

Градоначалникот на Днепар Борис Филатов за четврток прогласи ден на жалост. Тој рече дека се оштетени две училишта и три градинки.

Фрагменти од проектил паднале врз детската болница, а оштетени се уште две болнички згради. Оштетени се и деловни згради, соопштија локалните власти.

На почеток