Свет

Словачкиот премиер: Да ми дозволи здравјето, со задоволство би му се придружил на Орбан во Москва

Словачкиот премиер Роберт Фицо вчера се појави за прв пат во јавноста откако беше тешко повреден во обид за атентат. Тој одржа говор за време на вечерната прослава на Денот на Кирил и Методиј, национален празник во Словачка.

Во својот говор тој го пофали својот унгарски колега Виктор Орбан за неговите посети на Киев и Москва оваа недела.

„Сакам да изразам восхит кон унгарскиот премиер што не се двоумеше да ги посети Киев и Москва. Ако здравјето ми дозволи да патувам, со задоволство би му се придружил“, изјави Фицо.

Словачкиот премиер беше застрелан од 71-годишниот писател Јурај Цинтула со неколку куршуми на 15 мај по состанокот на владата во градот Хандлова. Фицо потоа беше опериран од неколку часа и во последните недели се опоравуваше дома.

Инаку, Орбан вчера пристигна во Москва на средба со рускиот претседател Владимир Путин. Потегот на Орбан предизвика укор од лидерите на Европската унија, кои јасно ставија до знаење дека унгарскиот премиер нема да го претставува Брисел за време на неговиот престој во Русија.

Орбан изјави дека Унгарија може да стане единствената земја во Европската унија која одржува врски и дијалог и со Русија и со Украина. Претходно оваа недела тој го посети Киев, каде што се сретна со украинскиот претседател Володимир Зеленски.

На почеток