Свет

Украина е шокирана, но и бесна. Oчекува одговор од НАТО

Украина е во шок. Вчера, имено, Русија го изврши еден од најлошите ракетни напади во последните неколку месеци, при што беше погодена и главната детска болница во Киев. Во нападите загинаа 41 лице, а 166 беа повредени.

Две лица загинаа кога руски проектил срамни со земја дел од детската болница Охматдит – најголемата педијатриска установа во Украина, а потрагата по преживеани под урнатините продолжи денеска во раните утрински часови.

Русија негираше дека целта на болницата била, велејќи дека била погодена со фрагменти од украинска ракета за воздушна одбрана, додека Украина соопшти дека пронашла остатоци од руска крстосувачка ракета.

Украинскиот претседател Володимир Зеленски го нарече нападот „брутален“ и го опиша рускиот претседател Владимир Путин како „крвожеден криминалец“.

НАТО денеска се подготвува да одржи важен самит во Вашингтон, на кој одговорот на воениот блок на инвазијата на Украина ќе биде високо на агендата, особено во светло на вчерашниот напад.

Градоначалникот на Киев, Виталиј Кличко, вчера попладне изјави дека во нападот на болницата се повредени 16 лица, меѓу кои седум деца.

Тој рече дека нападите низ градот се едни од најлошите со кои се соочил Киев од почетокот на војната и нареди знамињата да се спуштат на половина копје и откажани забавни настани.

На почеток