Свет

(Видео) Најмалку 6 лица загинаа, а 2,7 милиони останаа без струја во Тексас

(Видео) Бурата Даниел создаде хаос на улиците во Атина: поројот носи луѓе, затворени автопати и метро станици

Најмалку шест лица загинаа во тропската бура Берил во југоисточниот дел на американската сојузна држава Тексас, а 2,7 милиони потрошувачи останаа без струја, соопштија локалните власти.

Гувернерот на Тексас Ден Патрик изјави дека 10 далноводи се во прекин и дека ќе бидат потребни неколку дена за да се врати струјата, пренесува ABC.

Надлежните ги повикаа граѓаните да останат во своите домови и да не излегуваат надвор доколку не е потребно.

Гувернерот на Тексас Ден Патрик изјави дека 10 далноводи се во прекин и дека ќе бидат потребни неколку дена за да се врати струјата, пренесува ABC.

Надлежните ги повикаа граѓаните да останат во своите домови и да не излегуваат надвор доколку не е потребно.

Во округот Харис, кој го опфаќа Хјустон, екипите за итни случаи имаа 47 спасувачи.
Авиокомпаниите вчера откажаа повеќе од 1.300 летови поради невремето, а властите наредија помал број евакуации во крајбрежните градови.

На почеток