Свет

Утринската престрелка во Грција: Повреден млад Албанец, се верува дека зад се стои нарко-мафијата

Грција: Рап пејач ограбувал банкомати со експлозив, за да плати спотови

Албанец (22) е повреден во престрелка што се случила рано утринава во Перистери, Грција, кога непознати напаѓачи испукале најмалку осум куршуми во неговиот автомобил.

Според медиумите, ранетиот Албанец е веќе познат на полицијата и е под истрага поради сомнение дека е дел од криминален клан.

Тој беше уапсен во 2021 година за шверц на дрога. Во таа прилика кај него и неговите пријатели биле пронајдени повеќе од 2 килограми кокаин и 5,4 килограми марихуана.

Следната година бил уапсен бидејќи пукал во автомобилот на маж со кој се скарал.

Во утринската пресметка, млад Албанец се здобил со прострелна рана во бутот и итно бил пренесен во болница, но неговиот живот не е во животна опасност.

На местото на кривичното дело полицијата пронашла шест чаури и два куршуми кои се подигнати на вештачење.

Според локалните медиуми, пукањето се случило околу 02:30 часот. Непознати напаѓачи фрлале куршуми од „аудито“ во „смартот“ од кој штотуку излегол младиот Албанец.

На почеток