Свет

Австралиец обвинет за убиство на своите три деца во пожар што го подметнал

Мaж (28) од Австралија е обвинет за убиство на три негови деца и обид за убиство на остатокот од семејството во пожар во куќа.

Во пожарот загинаа петмесечно девојче, двегодишно момче и шестгодишно момче. Преживеаја три момчиња – на возраст од четири, седум и 11 години – и едно деветгодишно девојче, како и мајката, јавува Би-Би-Си.

Човекот се соочува со три обвиненија за убиство, пет обвиненија за обид за убиство и една точка за уништување имот. Тој е под полициско обезбедување во болница.

Таткото – кој полицијата вели дека го предизвикал пожарот, а потоа ги спречил напорите за спасување – ќе се соочи со суд во четврток и ќе се појави на интернет од неговиот болнички кревет за сослушувањето.

Нападот се случил час по полноќ во неделата. Соседите и првите екипи помогнаа да се спасат четирите преживеани деца и нивната мајка. Двегодишните и шестгодишните момчиња излегле од куќата во критична состојба, но по кратко време починале во болница. Петмесечно девојче е пронајдено мртво.

Мајката и четирите преживеани деца се во стабилна состојба, соопшти полицијата.

На почеток