Македонија

Со 80 гласа „За“ Собранието донесе одлука за менување на Уставот

Со 80 гласа „За“ и 39 гласа „Против“ Собранието вечерва донесе одлука за менување на Уставот.

Гласањето се вршеше зад заклучени врати, со поединечно именување на пратениците и нивно јавно гласање, по барање на Драган Данев.

Од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ „За“ уставни измени гласаа Крсто Мукоски, Елизабета Канческа Милеска, Љубен Арнаудов, Сашо Василевски, Панче Иванов, Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Нола Исмајловска и Зеќир Рамчиловиќ.

Пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски се обвинети во случајот во собранието од 27 април, а поранешната министерка за култура е обвинета во случајот „Тендери“.

 

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток