Македонија

Столтенберг: Лидерите да ги завршат процедурите за Македонија да влезе во НАТО

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, преку социјалната мрежа „Твитер“ го поздрави изгласувањето на одлуката за  уставни измени.

„Го поздравувам гласањето во парламентот во Скопје за предложените уставни измени. На владините и политичките лидери останува да ги завршат националните процедури за спогодбата за името и да ја искористат оваа историска можност да ја доведат земјата во НАТО“, напиша Столтенберг во својата порака.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток