пон. Сеп 16th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Кина ја блокира Википедија на сите јазици

Властите во Кина ја блокираа „Википедија“, објави сопственикот на оваа онлајн енциклопедија. Фондацијата „Викимедија“ во април откри дека „Википедија“ веќе не е достапна во Кина.

Истражувачите на интернет цензурата посочуваат дека бесплатната интернет енциклопедија е последна од илјадниците други веб-страници до кои не може да се пристапи од Кина.

Земјата претходно ја имаше блокирано кинеската јазична верзија на Википедија, но блокадата сега е проширена на сите останати јазици.

Од Викимедија соопштиле дека не добиле никакво известување за ваквиот потег.

„Ви април, фондацијата Викимедија утврди дека Википедија повеќе не е достапна во Кина. Откако детално ги анализиравме нашите внатрешни извештаи за сообраќајот, можеме да потврдиме дека Википедија во моментов е блокирана на сите јазични верзии“, велат од фондацијата.

Во 2017 година страницата била блокирана во Турција, а оваа година таква блокада има направено и Венецуела.

 

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close