чет. Окт 17th, 2019

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Во Скопје се прославија 60 години на легендарниот модел Mini

Се одржа изложбата по повод шест-децениското постоење на популарниот британски модел Mini Morris

Изминатиот викенд во Скопје, поточно на плоштадот Делфина во населба Влае, под организација на АМК РПМ и Класик Мини, преку изложба се прослави 60-тиот роденден на легендарниот бренд и модел Mini.

На овој настан присуствуваа голем број на примероци од легендарниот Mini Morris, кои беа придружувани и од поновите генерации на оригиналниот Mini. Гостин на настанот беше и генералниот увозник на Mini во Македонија, М-Кар, кој ја претстави новата plug-in хибридна верзија на моделот Countyman.
Пријатно изненадување на настанот приреди Славјанскиот универзитет заедно со олдтајмер клубот од Свети Николе, кои го прикажаа својот проект, односно примерокот на Mini Morris изработен во стилот на оној од познатиот серијал на Mister Bean.

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Close