fbpx
вто. Мај 19th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Членките на СЗО ја поддржаа истрагата за реакцијата на агенцијата на ОН на пандемијата на новиот вирус

Членките на Светската здравствена организација, кои се 194, меѓу кои и САД и Кина, усвоија резолуција за независна проценка за реакцијата на агенцијата на ОН на пандемијата на новиот вирус, објави Макфакс.

Текстот е усвоен со консензус и предвидува што побрзо започнување на непристрасни, независни и целосни проценки на меѓународната акција преземена поради пандемијата, со цел подобрување на светските капацитети за превенција, подготовка и одговор на пандемијата.

Со таа проценка, чии детали се и натаму нејасни, би требало подобро да се проучат мерките кои ги презеде СЗО поради пандемијата на ковид-19 и нивната хронологија.

СЗО и генералниот директор Тедрос Ахан Гебрејесус се под постојан притисок на САД, кои ги обвинуваат за пристрасност во водењето на епидемијата во која досега починаа над 318.000 луѓе.

извор: makfax