fbpx
вто. Јун 30th, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

Вучиќ сака да биде тренер по кошарка, ја откри професијата по политичката кариера

Српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за српски „Курир“ вели дека доколку не е политичар би сакал да биде тренер по кошарка.

„ Би се обидел да работам многу внимателно. Моја неисполнета желба е да тренирам деца. Во некој клуб, земунски „Младост“ или некој од Ушче. Некои пионери или кадети, деца. Тоа ми е најголема желба, вели Вучиќ и додава:

„ Но за тоа морам да се запишам на виша тренерска школа, па тоа ми е планот во наредниот период. Можете и да следите како ги полагам испитите. Но сега ми рекоа дека тука има некои проблеми, поинаку е од порано. Ако успеам, можеби еден ден и ќе го остварам својот сон…“ изјави српскиот претседател.

фото: Архива