fbpx
пон. Авг 3rd, 2020

Скопје1.мк

види, слушни, прочитај

(Видео) Вухан се бори со поплави

Mилиони луѓе се загрозени од силните дождови и поплави коишто ја зафатија Кина, особено местата лоцирани на реката Јангцекјанг, а нивото на заштита од поплави е подигнато на втор степен.

Многу пороен дожд паѓа веќе два дена во Вухан и околината, а во некои делови, паднаа дури 250 милиметри дожд за 24 часа, или 250 литри на метар квадратен, објави „Ксинхуа“. На многу места, реките го преминале нивото на одбрана од поплави, а во Вухан се борат да го спасат градот од поплавување.

Најризично е во провинцијата Хубеи, каде главен град е Вухан, кој до неодамна беше најтешко погоден од коронавирусот.