Свет

Силно невреме ја погоди Грција: Во планинските подрачја е забележан првиот снег

Во планинските делови на Грција денес падна првиот снег, во областа околу Атина силен ветар корне дрвја, додека крајниот југ на нашиот сосед е погоден од земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер.

Поради силниот ветер кој што ја погоди Грција, властите беа приморани да затворат многу училишта, бројни траекти низ земјата не сообраќаат, а исто така забележано е и одложување на бројни летови.

Ветерот корнел дрвја кои што паѓале врз далеководи во северните предградија на Атина, а од пожарникарските служби открија дека примиле над 350 повици за нивните екипи да излезат на терен и да ги отстранат паднатите дрвја. Властите во општината Сароник, во близина на Атина, како и на островите Закинтос, Тинос, Андрос и Миконос, наредиле затворање на училиштата.

На островот Кефалонија училиштата биле евакуирани поради шумски пожар кој бил распламнет од силниот ветер, пренесува новинската агенција „АП“. Грчките власти тврдат дека таквата одлука била донесена од претпазливост, но итните служби се на готовс затоа што се очекува влошување на невремето.
Од институтот за геодинамика во меѓувреме соопштија дека земјотрес со јачина од 5 степени по Рихтер го погодил југот на земјата. Во земјотресот немало жртви и повредени, а не била причинета ниту материјална штета. Епицентарот на земјотресот бил на 245 километри југозападно од Атина, соопштија од Медитеранскиот сеизмолошки центар.
Грчките медиуми пренесуваат дека додека во планинските подрачја е забележан првиот снег иако е септември, на одредени делови од грчкото приморје се уште е лето и летувалиштата и натаму имаат туристи.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток