Свет

Меркел: Жива сум и здрава и планирам да продожам со својата работа

„Жива сум и здрава и планирам да продожам со својата работа“, изјави Мекел во интервјуто за „Аугсбургер алгемајне“.

Таа повторно ги отфрли барањата на опозицијата за изгласување на недоверба и најави дека повторно ќе се кандидра за лидер на партијата во декември.

Меркел, која е канцеларка од 2005 година, последните неделу е под голем притисок поради смената на шефот на германската разузнавачка служба Ханс Георг Масен.

Таа упати јавно извинување на почетокот на неделата признавајќи дека во тој случај направила грешка.

Истовремено, поразот на нејзиниот ологгодишен сојузник Вокер Каудер, кој не помина на тајното гласање за шеф на парламентарната група во која е и партијата на Меркел , ги шокира политичките кругови во германската престолнина.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток