Свет

(ФОТО) Ова се македонските иселеници во Австралија кои противзаконски ги снимаат и малтретираат гласачите на референдумот

Овие луѓе, македонски иселеници во Австралија и најверојатно автстралиски државјани, од изутрина стојат пред зградата каде е гласачкото место за референдумот во Мелбурн и ги малтретираат и жигосуваат тие што дошле да гласаат.

Откако ќе ги снимаат, потоа ги нарекуваат предавници, шиканираат и малтретираат, а сето тоа со снимките и фотографии и имиња на гласачите, го објавуваат на Фб страница, специјално направена за тоа.

Еве како ги пресретнуваат македонските иселеници кои дошле да го остварат своето гласачко право:

https://www.facebook.com/predavnicii/videos/254538748584818/

Групата која го врши снимањето, најверојатно во име на Светски македонски конгрес, сама си направила фотографија и ја постирале на своите ФБ профили.

Извор: Ако.мк

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток