Македонија

Четири инциденти до 11 часот поврзани со референдумот, велат од МВР

Портпаролот на МВР, Тони Ангеловски, информира дека во гласачкото место во ОУ„ Лазо Ангеловски“ во Скопје К.Ж.(22) од Скопје го нарушил јавниот ред и мир, со тоа што навредувал граѓани и физички нападнал полицајци. Тој е приведен во полициската станица во Аеродром.

Пријавен бил и случај од страна на старец од Зубовце, Гостивар, кој пријавил дека бил навредуван во врска со референдумот од страна на 64-годишна жена. Таа е повикана во полициска станица и МВР информира дека се работи на расчистување на случајот.

Според Ангеловски, во Струга од зграда во близина на избирачко место во ОУ„Браќа Миладиновци“ пријавено е фотографирање со мобилен телефон од тераса од страна на неколку лица. Веднаш се преземени мерки, лицата биле однесени во полициската станица во Струга и се работи на расчистување на случајот.

„На гласачко место во ОУ ‘Ванчо Прке’ во Штип, Б.О. од Штип пријавил дека при достава на храна во избирачки одбор, бил фотографиран и навредуван од Е.С. од Штип. Тој е приведен во полициска станица и се работи на расчистување на случајот“, информира Ангеловски.

МВР ги повикува граѓаните да ги почитуваат законите и да се воздржуваат од какви било нарушувања на јавниот ред и мир и на тајноста на гласањето. Какво било однесување спротивно на законите МВР нема да толерира и ќе постапи согласно со законите со цел граѓаните непречено и мирно да го искористат своето уставно право.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток