Свет

За Хан референдумот е успешен, повика пратениците да гласаат “за” договорот со Грција

Еврокомесарот за проширување Јоханес Хан се огласи во Брисел за исходот од референдум:

– Им честитам на оние кои гласаа денеска на консултативниот референдум и ги искористија своите демократски слободи. Со значајното „да“ има широка поддршка за Преспанскиот Договор и евроатлантската иднина на земјата – напиша Хан на Твитер.
Сега, додаде тој, очекувам сите политички лидери да ја почитуваат оваа одлука и да ја спроведат со голема одговорност и единство ширум партиските линии во интерес на земјата, повика Хан.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток