Свет

Борисов е однесен во притвор во Националната полиција, а ГЕРБ ќе ја соборува владата

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, вечерва е приведен во Националната полиција. Тој бил однесен со цивилен џип од неговиот дом во Банкаја, каде што биле извршени претреси и заплени, јави репортерот на БГНЕС.

„Извршен е претрес во услови на итност без дозвола од суд. Нему ќе му биде одреден 24 часовен притвор. Постапката е од 17 март и не ми кажуваат за што се, нема документи освен извештајот за претрес. Од неговиот дом и лично не му се одземени предмети“, изјави адвокатот Менко Менков.

Ќе видам каква наредба ќе направат, па ќе се видиме горе пред полициска управа. На Борисов не му беше кажано ниту зошто е приведен. Во моментов се врши претрес во домот на неговата публицистка Севдалина Арнаудова, додаде тој.

Поддржувачите на ГЕРБ се собираат пред зградата на Генералниот директорат на Националната полиција. Тие скандираа „Бојко, ние сме со тебе“.

Проф. Костадин Ангелов ги повика поддржувачите на ГЕРБ да се соберат утре во 9.00 часот пред Советот на министри.

„Зад нас е еден од современите бугарски концентрациони логори, поставен од Бојко Рашков за да ги затвора незгодните политичари. Ги повикуваме сите членови и поддржувачи на ГЕРБ, сите бугарски граѓани кои ја ценат демократијата и ја освоиле оваа врвна вредност да нарачаат утре во 9.00 часот. бранете ја демократијата и владеењето на правото во државата и започнете со рушење на оваа авторитарна власт“, ​​рече проф. Костадин Ангелов.

„Зборуваме за мирен протест, а не за бунт“, рече тој.

Извор и фото: БГНЕС

На почеток