Актуелно

Петков за Борисов: Европското обвинителство води истрага, но каде е бугарското?

„Дека никој не е над законот во Бугарија, покажува и вчерашното делување на МВР. Јас самиот сведочев. Во моментов се водат истраги на европското обвинителство, но каде е бугарското обвинителство и дали конечно ќе застане на страната на бугарскиот народ ќе видиме во наредните денови. Никој не треба да се плаши од вистината“. Ова го изјави премиерот Кирил Петков во изјава по синоќешното апсење на лидерот на партијата ГЕРБ и поранешен премиер Бојко Борисов. Во исто време, Обвинителството на Република Бугарија информираше за спроведување на „итна „Истраги против политичари.

ГЕРБ-УДФ ја обвини владејачката партија за политичка репресија.

На почеток