Свет

Индија ги проверува сите Боинг авиони од ист тип по авионската несреќа во Кина

Индискиот авијациски регулатор, наводно, го засилил надзорот на флотата на авиони Боинг 737 по падот на тој тип на авион во Кина во кој загинаа 132 лица.

Авион Боинг 737-800 на летот на China Eastern Airlines се урна вчера во јужна Кина. Во несреќата загинаа 132 лица, а причината за несреќата се уште не е позната. Спасувачките екипи се на терен, а истражителите трагаат по „црната кутија“.

Заземјени модели 737-800
Авионот се урнал и се запалил за време на летот од Кунминг до Гуангжу. China Eastern Airlines потоа ги приземји сите 737-800 авиони.

Индискиот авијациски регулатор денеска објави дека испратил тимови „за следење на процедурите на летот, безбедноста на воздухот и операциите“ на тие авиони, јавува Би-Би-Си.

„Безбедноста на летовите е сериозна работа и внимателно ја проучуваме ситуацијата. Фокусирани сме на интензивирање на надзорот на нашата флота од авиони Боинг 737“, рече Арун Кумар, шеф на индиската Генерална дирекција за цивилна авијација.

Авионите Боинг од овој тип се во сопственост на индиските превозници SpiceJet, Vistara и Air India Express. Би-Би-Си истакна дека побарал коментари од регулаторите во Европа, САД и Кина.

Боинг: Ние помагаме во истрагите
„Боинг“ соопшти дека помага во истрагите во Кина и дека комуницира со Националниот одбор за безбедност на транспортот на САД, објави Би-Би-Си.

„Откако се случи несреќата, бевме во блиска комуникација со нашите клиенти и регулатори и понудивме целосна поддршка од нашите технички експерти во истрагата предводена од кинеската управа за цивилно воздухопловство“, рече извршниот директор на САД Дејвид Калхун.

Според аналитичката компанија Цириум, во моментов се во функција 4.208 патнички авиони Боинг 737-800, а повеќе од четвртина од нив оперираат во Кина.

На почеток