Актуелно

„Вратете ни се што и дадовме на Украина“, вели претседателот на Полска

Помошта за Киев ги исцрпи воените резерви на Варшава, создавајќи „празнини“, вели полскиот претседател.

Полскиот арсенал на оружје е премногу гол поради воената помош за Украина, а на земјата и се потребни западни сојузници за да ја компензираат огнената моќ што му била испорачана на Киев, им рекол полскиот претседател Анджеј Дуда на своите команданти.

„Очекуваме дека празнините во нашите ресурси ќе бидат пополнети во рамките на механизмите за поддршка на сојузниците“, рече Дуда на воениот брифинг.

Полска е најголемиот снабдувач на Украина со тешко оружје, вклучувајќи стотици тенкови, артилерија и друга опрема, додаде тој. Помошта вклучуваше стотици илјади куршуми, како и беспилотни летала и системи за противвоздушна одбрана.

Дуда рече дека Варшава брзо тргнала да ги задоволи потребите на соседна Украина на бојното поле, обезбедувајќи само воена помош во износ од околу 1,7 милијарди долари, откако Русија ја започна својата воена операција во февруари.

„Може да бидат потребни години за да се замени таквото оружје. Затоа, сега им се обраќаме на речиси сите наши сојузници, особено на нашите главни, да ни испратат опрема, која не мора да биде нужно нова. Напротив, дониравме користена опрема, за да можеме да прифатиме користена опрема се додека барем делумно го компензира она што сме го изгубиле на начин што го сметаме за оправдан и очигледен“, додаде тој.

На почеток