Свет

„Само обединети и собрани околу СПЦ можеме да го зачуваме нашиот идентитет“, вели Додик

„Српската православна црква и српскиот народ се едно, и само обединети и собрани околу СПЦ, можеме да го зачуваме нашиот идентитет. Ова на Твитер го напиша членот на Претседателството на БиХ, Милорад Додик.

Додик го угости српскиот патријарх Порфириј во дестилеријата „Агро Дестил“ Лакташи, а по тој повод членот на Претседателството на БиХ, патријархот на СПЦ и неколку архиепископи разговараа за бројните предизвици со кои се соочува Република Српска и српскиот народ, пренесува Срна.

Додик истакна дека е среќен што ќе биде домаќин на патријархот Порфирио и на епископите од Бања Лука, Јефрем, Осиекско-полската и Барањската епархија Херувим, Сава Маркана и Сергиј од Бихаќско-Петровац, вели Срна.

Домаќините го однеле патријархот низ погоните каде што се произведува ракија, каде имал можност да ја дегустира, пренесува АТВ. Во делегацијата која е во дестилеријата се и министерката за финансии на Република Српска, Зора Видовиќ и бискупот од Бања Лука, Јефрем.

Дводневната посета на Република Српска завршува со посета на Лакташи Порфирио, пренесува Срна.

На почеток