Свет

„Давањето кандидатски статус на Украина и Молдавија за членство во ЕУ е „силен сигнал“ до Русија“, вели Макрон

Францускиот претседател објасни што значи на Украина и на Молдавија да им се даде статус на кандидати за членство во ЕУ.

Давањето кандидатски статус на Украина и Молдавија за членство во ЕУ е „политички гест“ кој испраќа „силен сигнал“ до Русија, изјави францускиот претседател Емануел Макрон.

„Ова му го должиме на украинскиот народ. Тие се борат за нашите вредности. Од првиот ден на овој конфликт, Европа реагираше на брз, историски и обединет начин. Прво со санкции, потоа со макроекономска, воена и финансиска поддршка, а сега со овој политички гест“, изјави Макрон.

Претседателот на Европскиот совет, Шарл Мишел, исто така, го нарече „историски момент“ и „клучен чекор“ на патот на Украина и Молдавија кон ЕУ.

„27 пати да! изјави германскиот канцелар Олаф Шолц, осврнувајќи се на бројот на земји-членки.

Белгискиот премиер Александар Де Кру исто така ја пофали „симболичната порака“ на одлуката на ЕУ, но истакна дека тоа не значи дека Киев наскоро ќе се приклучи на блокот. „Тоа е долгорочен процес со многу реформи што ќе биде многу тежок“, рече тој.

Европската комисија бара од Украина да спроведе седум големи реформи до крајот на годината, вклучувајќи го и спроведувањето на законот „за спречување на прекумерното влијание на олигарсите во економијата“ и „заштита на националните малцинства“, што веројатно би можело да влијае на руската кои зборуваат или етнички Унгарци на западот на земјата.

Откако станаа кандидати, Украина и Молдавија им се придружуваат на Албанија, Северна Македонија, Црна Гора, Србија и Турција во чекалната на ЕУ. Анкара е кандидат од 1999 година. Во меѓувреме, поранешната советска република Грузија доби само „перспектива“ за ЕУ, а кандидатурата зависи од натамошните политички реформи.

На почеток