Свет

Убиено тричлено семејство во Ајова

Тројца членови на семејството Шмит, Тајлер (42), Сара (42) и Лулу (6) биле убиени додека кампувале во државен парк во источна Ајова, а осомничениот напаѓач, Ентони Шервин, извршил самоубиство.

Полицајците одговорија на извештаите за пукање во кампот во државниот парк Макукета Кејвс вчера рано наутро и пронајдоа три лица мртви во шаторот во кампот, рече помошник-директорот на криминалистичката истрага Мич Мортвед.

Мортвед додаде дека полицијата веднаш ги евакуирала сите од паркот, а кога завршила евакуацијата, единствен регистриран кампер кој во тој момент не бил меѓу останатите кампери бил Шервин (23), пренесува АП.

Полицијата подоцна го пронашла Шервин мртов во шумската област на паркот.

Утврдено е дека се самоубил со огнено оружје.

Шервин дошол од Небраска, а истражителите не веруваат дека тој имал некаква поврзаност со жртвите, рече Мортвед, додавајќи дека не може да каже дали осомничениот има криминално досие и дека аутопсиите на Шервин и жртвите треба да се направат во текот на викендот, пренесе Американската агенција.

На почеток