Свет

(ВИДЕО) Први снимки од страшната несреќа во Хрватска каде загинаа 11 лица: Расфрлани делови од автобусот, повредените ги изнесуваат на носилки

Автобус со полски регистарски таблички излетал од патот на автопатот А4 во правец кон Загреб, а според првичните информации загинале 11 лица, а 34 се повредени, јавуваат хрватските медиуми.

– 11 лица загинаа, а другите повредени се пренесени во болниците во Загреб и Вараждин. Интервенцијата е завршена, се уште има дежурни пожарникари, изјави жупанискиот противпожарен наредник Жељко Наѓ, пренесува Вечерњи лист.

Наѓ рече дека сите луѓе се извлечени од автобусот, а причината за несреќата се уште не е позната.

Според неофицијални информации, тешката сообраќајна несреќа настанала поради тоа што возачот заспал на воланот.

На првите фотографии и видеа од местото на несреќата се гледаат расфрлани делови од возилото и екипи на итната помош како на носилки ги извлекуваат повредените.

Сообраќајната несреќа се случила помеѓу Јарек Бишашки и Подворец, пренесува Вечерњи лист.

Ангажирани се неколку екипи на брза помош од Вараждинската жупанија и од Загреб.

Полицијата е на местото на настанот и врши увид, а екипи на Брза помош и пожарникари се во постапка на извлекување на жртвите.

Првите информации беа дека најмалку две лица загинаа, а 40 се повредени.

На почеток