Магазин

За “Гардијан”, Македонија е „дивиот исток”: Кои препораки ги добива светот ако патува кај нас

Британскиот весник „Гардијан“ објави текст за патувањата на Балканот, кој го нарече „Дивиот Исток“. Во текстот беа претставени пет земји и нивните туристички потенцијали. Меѓу нив се најде и Македонија, која ја опишува како планинска, но зелена балканска земја.

Текстот на Гардијан го пренесуваме во целост.

„Завршивте со Шпанија, Италија и Грција? Овие земји нудат спектакуларни пејзажи, недопрени места за капење, антички градови – и пристапни цени.

Црна Гора

Со Јадранот на југ и планинските масиви на север, Црна Гора е добро место едноставно да го комбинирате одморот на плажа со поактивен одмор. Плажата е центрирана на средновековниот град Будва, кој има песочен и каменест брег долг 35 километри. Скадарското Езеро, најголемото во јужна Европа, е оддалечено околу еден час возење и е совршено за пловење со чамци меѓу водени лилјани и далматински пеликани.

Заливот Бока Котор кој наликува на фјорд, кој е заштитен од УНЕСКО и опкружен со планини, исто така не може да се пропушти. Околу неговото крајбрежје има неколку средновековни градови, бројни цркви и манастири. Туристите можат да го посетат барокниот град Пераст, како и островот Госпа од Шкрпјела. Во градот Котор, 1.355 скалила водат до тврдината Свети Иван, со спектакуларен поглед.

Упатувајќи се кон север, знаменитостите вклучуваат мавзолеј на планината на владетелот Петар II Петровиќ Његош од 19 век, потоа Цетиње, поранешната престолнина, и манастирот Острог, кој е изграден во карпа.

Тука е и Националниот парк Дурмитор со своите шуми, езера и планини, кои се крајна дестинација за авантура на отворено во Црна Гора. Жабљак, највисокиот град на Балканот (1.456 метри), е исто така добра база. Посетителите можат со зиплајн низ кањонот Тара длабок 1,3 километри, да одат на рафтинг на реката Тара и да пливаат во Црното езеро.

Косово

Косово прогласи независност од Србија во 2008 година и останува главно неоткриена туристичка дестинација, можеби сè уште поврзана со едногодишната војна во 1998 година. Но, денес тоа е безбедно место за патување, со малку гужви и ниски цени.

Без излез на море Косово се состои од две големи рамнини опкружени со планини со 50 врвови повисоки од 2.000 метри. Ова значи одлично пешачење, јавање и скијање.

Со оглед на тоа што нема море, популарно е пливањето во природни базени – слаповите на Мируша имаат кањони, пештери и 13 езера.

Приштина, главниот град, и Призрен, вториот град, имаат добар ноќен живот. Ова делумно се должи на фактот што оваа балканска земја ја има најмладата популација во Европа – повеќе од 65 проценти од луѓето се на возраст под 30 години. Овие два града имаат и многу џамии, музеи и споменици.

Главните знаменитости вклучуваат четири манастири и цркви под заштита на УНЕСКО – Дечани, Пеќ, Грачаница и Љевиш, потоа светилиштето за мечки, кое е дом на европските кафеави мечки спасени од заробеништво од хуманитарната организација „Четири шепи“ и пештерата Гадиме, полна со кристализирани сталагмити и сталактити.

Словенија

Словенија има шармантен главен град – планини, езера и шуми, врвни вина, па дури и мал дел од брегот.

Љубљана, компактен главен град, е изграден околу реката Љубљаница, со барокни и хабсбуршки згради на двата брега. Градот има и замок на врвот на ридот, уметнички галерии, театри и музеи (со единствениот целосен скелет на мамут во Европа во Природонаучниот музеј), иконична архитектура од 20 век од Јожа Плечник и пошумениот парк Тиволи.

Во северозападниот дел на земјата, главни атракции се спектакуларното езеро Блед и езерото Бохињ. Од другата страна на планините, помалку посетената долина Соча нуди планинарење, рафтинг и кајак во лето, а скијање и сноуборд во зима.

Одејќи кон југ, мора да се видат пештерите Постојна и Шкочјан и замокот Предјам, изграден во влезот на пештерата. Пиран е град со разгледници на брегот, со италијанска архитектура која го одразува вековното венецијанско владеење.

Источна Словенија е винска земја – живиот Марибор, вториот град, може да се пофали со најстарите лози во светот – и е добар избор за престој на фарма.

Птуј, најстариот град во Словенија, е убаво место за еднодневно патување.

Босна и Херцеговина

Уште една земја поврзана со војните во 1990-тите, Босна и Херцеговина. Главниот град Сараево е споредуван со Истанбул или Ерусалим, поради неговиот стар град, Башчаршија, полн со чаршии, џамии и ресторани. Но, поновата историја не е заборавена, па можете да ги посетите Историскиот музеј и музејот „Тунел на спасот“, кои ја раскажуваат приказната за четиригодишната опсада во која загинаа 10.000 луѓе во 1990-тите.

Мостар, на југ, е втората најголема атракција, познат по својот прекрасен Стар мост – посетителите можат да скокнат од него ако се осмелат.

Помалку туристички (и подолг) е мостот Арсланагиќа во прекрасниот град Требиње на крајниот југозапад.

Други познати градови се Травник, поранешниот османлиски главен град и Јајце со својот спектакуларен водопад.

Рафтингот е популарен од март до октомври; Еден од најдобрите региони за рафтинг е околу градот Бихаќ, погоден за брзаците на реката Уна. Други активни опции вклучуваат повеќедневни пешачење во Националниот парк Сутјеска, ноќевања во планински колиби и 10-дневна планинска велосипедска патека TransDinarica од Мостар до Сараево.

Во зима, скијањето е достапно во Бјелашница и Јахорина, јужно од Сараево.

Македонија

Македонија е планинска, но зелена балканска земја. Иако можеби нема излез на море, таа е благословена со езера, од кои најпознато е Охридското Езеро. Тоа е едно од најстарите и најдлабоките во Европа, но ги има и Преспанско, Дојранско и повеќе од 50 помали глацијални езера.

Охридското Езеро, кое е под заштита на УНЕСКО, е најголемата атракција, опкружено со антички манастири, барови на плажа и рибни ресторани. Активностите вклучуваат возење велосипед, патувања со брод и параглајдерство. Истоимениот град е полн со цркви и споменици, а покрај езерото се наоѓаат живописни рибарски села.

Скопје, главниот град, е помалку атрактивен, но го задржува својот османлиски центар, плус модерните додатоци како што е Музејот на современа уметност.

Националниот парк Маврово, каде се наоѓа и Мавровското езеро, е дом на мечки, волци и рисови, нуди планинарење, возење велосипед, јавање коњи, пливање во лето, а скијање во зима. Тука е и живописниот манастир Св. Јован Бигорски од 11 век. Други национални паркови се Галичица која се наоѓа помеѓу Охридското и Преспанското Езеро и Пелистер, планина со две езера“, пишува Гардијан.

На почеток