Свет

Рама: Косово еден ден ќе биде дел од Отворен Балкан

Албанскиот премиер Еди Рама изјави дека верува оти секоја земја од Западен Балкан еден ден ќе биде членка на Отворениот Балкан.

Рама, кој заедно со претседателот на Србија Александар Вучиќ и премиерот на Македонија Димитар Ковачевски претседаваше со Самитот како дел од иницијативата на ОБ, и изјави дека е „на страната на косовската влада и во однос на признавањето е загрижен“, но посочи дека има различно мислење од „ косовската влада кога е во прашање дијалогот со Србија и пристапот кон ОБ“.

„Верувам дека Косово треба да учествува во ОБ и дека треба да одат на средба со претседателот Вучиќ. Тој вели дека секој може да седне на таа маса“, рече Рама.

На прашањето дали може да го замисли премиерот на приштинските приштински институции Албин Курти да седне на иста маса со другите челници на ОБ, Рама одговори потврдно.

„Се разбира. Имам капацитет да замислам работи на кои другите никогаш не би помислиле. Тоа не е лудост, не е глупост, туку храброст, амбиција и верба. Амбициозно сакам да изградам мир со другите и имам храброст да го кажам тоа. Верувам дека и тоа ќе се случи. Косово еден ден ќе биде во ОБ. Нема сомнеж во тоа, бидејќи тоа е иднината. Убеден сум дека секоја земја во регионот ќе биде дел од ОБ“, нагласи Рама.

На почеток