Актуелно

(ФОТО) Прекрасна плажа која е симбол на Крит

Крит е секогаш вистинскиот избор за одмор, особено ако планирате одмор во втората половина на септември или во октомври. Овој пат ви ја откриваме плажата која важи за симбол на овој остров, и на која можете да пливате и во свежа и во солена вода.

Често ќе слушнете дека туристите ја нарекуваат оваа плажа „Палм плажа“, што целосно го заслужува. Во исто време, плажата Превели (позната и како Феникс) е еден од симболите на островот, па не е чудно што е најпосетувана. Се наоѓа на самиот влез во клисурата Курталиотис, јужно од Ретимно, на устието на реката Курталиотис во Либиското Море, пишува Grčkainfo.com.

На бреговите на реката има голема шума од палми, што на пејзажот му дава егзотичен шмек. На излезот од реката има песочна плажа со камчиња на дното и многу студена вода, токму поради близината на реката. Во источниот дел на плажата има прекрасна карпа која личи на јарбол. Плажата е слабо одржувана, без чадори, но во близина има неколку ресторани и барови. Исто така, можно е да се изнајмат педалинки за возење по реката.

Превели до пред неколку години најчесто го посетуваа туристи кои практикуваат нудизам, бидејќи е заштитен од љубопитните погледи и се наоѓа во залив, а опкружен е со вегетација која е доволна за заштита на приватноста на нудистите. Денес тоа повеќе не е случај.

Таа е покриена со ситен бел песок, а морето, како и повеќето плажи на Крит, е тиркизно сино.

До него можете да стигнете на два начина: со автомобил и со брод.

Но, имајте на ум дека тоа е прилично мала плажа, па во текот на летните месеци често има гужва. На него има и кафе-бар, па можете да изнајмите лежалки и чадори.

Foto: Shutterstock/Georgios Tsichlis

На почеток