Актуелно

Тито лично и правел штрудли на Софија Лорен на Бриони

Поминаа цели 88 години од раѓањето на Софија Вилани Шиколоне, позната под името Софија Лорен. Таа е позната италијанска актерка чија блескава кариера беше крунисана со Оскар за најдобра женска улога во 1962 година и со наградата за животно дело триесет години подоцна. Софија во екот на славата ја посети и Југославија, во 1969 година, италијанската дива помина 15 дена на Бриони со својот тогаш едногодишен син, како гостин на Јосип Броз Тито.

Софија Лорен е родена во Рим, пораснала на улиците на сиромашниот Неапол во средината на Втората светска војна. Нејзиниот татко бил инженерот Рикардо Сциколоне, а нејзината мајка била учителка по пијано Ромилде Вилани. Нејзиниот живот беше се освен песна…

Жена која е позната по својот гламур, израснала во мал стан со сестрата на Софија, Марија, дедо, баба, чичковци, тетки… Софија подоцна изјавила дека растењето во лоши околности ја направило поцврста личност.

Како дете, никој не ја сметаше за убава. Веќе на 15-годишна возраст, таа замина во Рим за да го оствари својот сон. Почнала да бара филмски улоги, а додека ги чекала работела како модел за илустрирани романси. Од парите што ги добила го издржувала семејството.

По две години потрага, Софија ја добива првата улога во 1951 година, во филмот „Quo Vadis“. Тоа беше помала улога, исто како онаа во филмот „Атила“ во 1954 година. По пристигнувањето во Рим во 1949 година, таа го запознала постариот продуцент Карло Понти. Таа тогаш имала 15 години, а тој 37. Таа се омажи за него во 1957 година, на нејзиниот 23-ти роденден, во Мексико.

Тогаш се случи нејзиниот прв голем скандал, бидејќи набрзо се дозна дека Понти и покрај тоа што не живеел со неа, официјално не се развел од првата сопруга. Софија морала да се разведе за да го спаси од обвинувањата за бигамија и да го извлече од затвор, каде што завршил по враќањето во Италија.

Парот сепак остана во врска и успеа да се венча повторно во 1966 година, откако Понти официјално успеа да се разведе од својата прва сопруга. Имаа свои деца. Карло Понти Јуниор е роден во 1968 година, а Едоардо Понти во 1973 година. Софија остана во брак со Карло до неговата смрт во 2007 година.

Кога почнала да глуми, Лорен се претворила во вистинска убавица, па многу актери се заљубиле во неа. Кери Грант бил шармиран од нејзиниот изглед и на снимањето на филмот „Гордост и страст“ толку многу се заљубил во неа што ја запросил, иако знаел дека таа веќе е мажена за Понти. Грант договори Софија да игра улога во филмот „Houseboat“ за кој неговата сопруга го напиша сценариото и на кој првично требаше да му припаѓа улогата.

Лорен го одби неговиот предлог за брак, а целата афера заврши со горчина за време на снимањето на филмот „Гордост и страст“, ​​што подоцна предизвика проблеми во нивната врска за време на снимањето на „Houseboat“. Софија не можеше да одолее ниту на Питер Селерс, со кого во 1960 година ја сними комедијата „Милионер“. Се шпекулираше дека е подготвен да се разведе од сопругата поради Софија.

Софија во екот на славата ја посети и Хрватска, што ја заинтригира тогаш југословенската јавност, а за настанот се зборува и денес. Тоа лето во 1969 година, италијанската дива поминала 15 дена на Бриони со нејзиниот тогаш едногодишен син, како гостин на Јосип Броз Тито.

Сестрата на сопругата на Тито, Јованка Броз, Нада Будисављевиќ подоцна раскажала како Софија ја измила косата со дестилирана вода и на неа ставила маслиново масло. Кога ја фотографирале, секој пат се вртела кон нејзиниот поубав профил.

Сакала да готви на Бриони, па подготвувала сосови за тестенини во кои ставила телешко, свинско и пршута. Тито, пак, и приготвил загорски штрудли, штрудли со јаболка. Се зборуваше и дека Софија била заљубена во Тито, поради што Јованка наводно била многу љубоморна на неа.

Италијанската заводничка имала проблеми и со законот, па во 1982 година одлежала затворска казна од 18 дена поради неплаќање данок. Таа била на суд на почетокот на 21 век, откако во 1999 година тужела 76 веб-страници кои ги користеа нејзините провокативни фотографии за да привлечат посетители.

Софија Лорен од 2006 година живее во својата приватна резиденција во Женева, а поседува и недвижен имот во Неапол и Рим. Таа е жесток фан на Неапол, па во мај 2007 година кога имала 72 години изјавила дека доколку победат ќе им изведе стриптиз. Истата година позираше за календарот на Пирели… Подоцна, како вистинска Италијанка и жена која пораснала во Неапол, Софија на почетокот на 2021 година за радио Би-Би-Си признала дека својата рерна за пица ја прогласила за луксузен производ.

На почеток