Магазин

Шакира прв пат проговори за раскинувањето: „Татко ми беше на интензивна нега, а дознав дека сум измамена“

Шакира за прв пат проговори за шокантното разделување со Жерар Пике по 12 години и две заеднички деца, но избра да не зборува за неговата нова врска со многу помлада жена.

45-годишната колумбиска пејачка беше искрена за тоа колку тежок е животот откако нејзината врска со 35-годишната фудбалска ѕвезда се распадна во насловната страница на октомвриското издание на магазинот Elle.

Шакира – која има два сина со Пике: деветгодишниот Милан и седумгодишниот Саша – ги даде своите први јавни коментари за раскинувањето кога рече: „Ох, навистина е тешко да се зборува за ова лично, особено затоа што ова е прв пат да се осврнам на оваа ситуација во интервјуто.

Останав смиренa и само се обидов да го обработам сето тоа. Хм, и да, тешко е да се зборува за тоа, особено затоа што сè уште поминувам низ тоа, и затоа што сум во очите на јавноста, затоа што нашата разделба не е како нормална разделба. И така беше тешко не само за мене, туку и за моите деца. Неверојатно тешко“.

Шакира беше запрашана како сфатила дека нивната долгорочна врска е завршена, но не проговори за новата романса на нејзиниот поранешен маж, бидејќи рече: „Мислам дека тие детали се премногу приватни за да се споделат, барем во овој момент… сето тоа е ново. Можам само да кажам дека се што имав, инвестирав во оваа врска и во моето семејство“.

Таа продолжи да зборува за „номадскиот живот“ пред нивните деца да одат на училиште, а потоа да се населат во Барселона за да имаат корист за фудбалската кариера на Пике, наместо да се пресели во САД, што беше најдобро за нејзината музичка кариера.

„Еден од нас мораше да го направи тој напор и таа жртва. Јас го направив тоа. Ја ставив кариерата во втора брзина и дојдов во Шпанија, да го поддржам за да може да игра фудбал и да освојува титули. И тоа беше жртва на љубовта. Благодарение на тоа, моите деца можеа да имаат мајка, а јас со нив неверојатна врска која е нераскинлива и не одржува. Знаеш, тоа е тоа. Тоа е се што можам да кажам“.

Шакира, исто така, се отвори за тоа колку е тешко за неа и нејзините синови, особено откако нејзиниот татко беше итно пренесен во болница во јуни по „лош пад“.

„Да. Се обидувам да ја скријам ситуацијата од нив колку што можам. Навистина е вознемирувачки за две деца кои се обидуваат да ја преболат разделбата на нивните родители. А понекогаш едноставно чувствувам дека сето тоа е лош сон и ќе се разбудам во одреден момент, но не, тоа е реално. А она што е исто така реално е разочарувањето што гледам нешто толку свето и посебно како што мислев дека врската што ја имав со таткото на моите деца, беше претворена во нешто вулгаризирано и евтино од медиумите. И сето тоа додека татко ми беше на интензивна нега, а јас се борев на различни фронтови. Како што реков, ова е веројатно најтемниот час во мојот живот. Но, тогаш помислувам на сите оние жени ширум светот кои минуваат низ тешкотии, кои минуваат низ ситуација лоша како мојата или тешка како мојата или полоша“, пишува Daily mail.

На почеток