Актуелно

Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО, вели Шолц

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека е премногу воздржана, Шолц рече дека Германија е еден од најголемите поддржувачи на Украина после САД.

Ризикот рускиот претседател Владимир Путин да користи нуклеарно оружје во војната во Украина е намален како одговор на меѓународниот притисок, изјави германскиот канцелар Олаф Шолц во интервју за медиумската група „Функе“ по повод неговата прва година на функцијата.

Тој исто така оцени дека војната продолжува со „ненамалена бруталност“, иако една работа засега е променета.

„Русија престана да се заканува дека ќе користи нуклеарно оружје. Како реакција на црвената линија што ја означи меѓународната заедница“, додаде Шолц, со порака дека и покрај длабоките поделби, важно е да продолжи дијалогот со Кремљ.

Путин вчера рече дека ризикот од нуклеарна војна расте, но инсистираше на тоа дека Русија не „полудела“ и дека сопствениот нуклеарен арсенал го гледа како чисто одбранбено одвраќање.

Шолц оцени и дека Путин морал да ја прекине војната, но дека потоа ќе биде подготвен да разговара со Русија за контрола на оружјето во Европа, додавајќи дека тоа било понудено уште пред војната.

Бранејќи ја поддршката на Германија за Украина, за која критичарите во Киев и на други места во Европа велат дека е премногу воздржана, Шолц рече дека Германија е еден од најголемите поддржувачи на Украина после САД.

„Правиме се што можеме за да спречиме директна војна меѓу Русија и НАТО. Таквиот конфликт би имал само губитници во целиот свет“, додаде Шолц, кој очекува најголемата европска економија добро да ја преброди зимата и да остане силна и успешна. индустриска нација.притоа намалувајќи ја нејзината зависност од руската енергија.

„Сега ги носиме потребните одлуки за да станеме независни на долг рок. Од 2045 година наваму сакаме да бидеме целосно климатски неутрални и да ја произведуваме нашата енергија целосно без природен гас, јаглен или нафта“, нагласи тој.

На прашањето дали повторно ќе се кандидира за канцелар на следните избори, тој рече „секако“.

На почеток