Свет

Ердоган нa референдум за членство во ЕУ

Можеби е добро за Турција да организира референдум за членство во Европската унија. Ова го изјави претседателот на државата, Реџеп Ердоган, цитиран од Ројтерс.

Тој додаде дека ќе разговара за таков чекор со неговите колеги.

Турскиот водач е незадоволен од бавниот потег на Турција кон членството во Заедницата.

” Годината е 2018 година и тие се ‘уште  чекаат “, изјави тој на форумот во Истанбул. “Мораме да се свртиме кон 81 милиони луѓе и да видиме каква одлука ќе ги преземат овие 81 милиони луѓе”, додаде тој.

Шефот на Турција, исто така коментираше за Сирија.

Реџеп Тајип Ердоган објави дека Турција нема да ја напушти Сирија до изборот на сирискиот народ.

” Кога сирискиот народ ќе гласа на избори, ние ќе ја напуштиме Сирија по одржувањето на изборите “, порача тој.

Кликни за да коментираш

You must be logged in to post a comment Login

Leave a Reply

На почеток