Актуелно

Си Џинпинг: Кина ќе продолжи со својот просперитет и мирен живот

Обраќање на претседателот Си Џинпинг по повод Новата 2023 година.

Другари и пријатели:

Поздрав! Се ближи крајот на 2022 година, ви испраќам убава новогодишна честитка од Пекинг! Во 2022 година успешно го одржавме 20-тиот Национален конгрес на КПК, каде што планиравме славна иднина на сеопфатна изградба на модерна социјалистичка земја и на сеопфатна промоција на славното подмладување на кинескиот народ, тогаш ние започна патувањето кон нова ера.

Го задржавме статусот на втора по големина економија во светот, со БДП што надминува 120 трилиони јуани. Соочени со кризи со храна, жетвата на жито беше плодна 19-та година по ред, а жителите на Кина ќе имаат полни чинии. Ги консолидиравме нашите резултати за искоренување на сиромаштијата и сеопфатно подобрување на животот во селата, презедовме мерки за намалување на тешкотиите на компаниите и со максимални напори ги решивме проблемите за кои луѓето најмногу се грижат.

По избувнувањето на пандемијата, на прво место ги ставивме здравјето и животот на луѓето, инсистиравме на научно заснована контрола на пандемијата, ги оптимизиравме контролните мерки во различни ситуации и периоди и во најголема мера ги зачувавме животите и здравјето на луѓето. Жителите, особено лекарите и работниците кои работат во црвената зона, не се плашеа од опасност и храбро инсистираа да си ја исполнат должноста. Благодарение на извонредните напори, надминавме невидени тешкотии и предизвици, никому не му беше лесно. Сега, контролата на пандемијата влезе во нова фаза, а се уште сме во клучен момент, сите работиме напорно, а победата е пред нас. Ќе продолжиме да се бориме со заеднички сили, само така можеме да постигнеме победа.

На крајот на годината почина другарот Џианг Земин. Со голема почит се сеќаваме на неговите одлични резултати и величествениот дух, го цениме драгоценото богатство што го остави зад себе. Мораме, водени од неговиот дух, да го негуваме социјализмот со кинески карактеристики во новата ера.

Историската река е долга и прекрасна. Кинезите вложија големи напори со генерации и ја создадоа денешна Кина.

Кина остварува еден по еден сон. Успешно ги одржавме Зимските олимписки и параолимписки игри во Пекинг. Вселенските летала Шенжу XIII, XIV и XV беа успешно лансирани, а Кина ја заврши изградбата на својата вселенска станица. Нашиот трет носач „Фуџиен“ успешно заплови, првиот домашен авион Ц919 стапи во употреба, почна изградбата на електраната Баихетан… Еден по еден пламенот стана факел, тоа е моќта на Кина!

Кина денес е енергична и енергична земја. Се појавија различни зони за слободна трговија, изградено е пристаништето за слободна трговија во провинцијата Хаинан, областите лоцирани во крајбрежната област постигнаа различни иновации, централните и западните делови на земјата се развиваат брзо, североисточните области покажаа виталност и во пограничните области жителите се збогатија. Еластичноста на кинеската економија е силна, има голем потенцијал и енергија, а добриот тренд се уште е непроменет. Ако ја зајакнеме нашата самодоверба и правиме постојан напредок, дефинитивно ќе ги постигнеме нашите цели. Оваа година отпатував во Хонг Конг, многу ми е драго што Хонг Конг е под добро управување и оди кон просперитет. Хонг Конг и Макао ќе бидат просперитетни и стабилни на долг рок ако продолжиме да ја практикуваме политиката „една земја, два системи“.

Кина денес е земја која го наследува својот дух на националност. Оваа година загриженост предизвикаа земјотресите, поплавите, пожарите, сушите и низата природни катастрофи, како и безбедносните инциденти. Но, видовме и духовни сцени каде луѓето ги оставаа своите животи за правда и како си помагаа меѓусебно, нивното херојско однесување секогаш ќе остане запаметено во нашите срца. Во моментот на отпишување од старата и пречекување на новата година, секогаш ќе се сеќаваме на величествениот дух на кинескиот народ, кој трае илјадници години.

Денешна Кина има поблиски односи со светот. Оваа година запознав многу стари и нови пријатели во Пекинг, а заминав и во странство за да го промовирам кинескиот став. Ситуацијата во светот многу се промени во текот на минатата година. Посветуваме големо внимание на мирот, развојот, пријателството и партнерството, стоиме на иста страна со човештвото и правиме напори да придонесеме за мирот и развојот на човештвото со кинеското знаење и план, рече меѓудругото кинескиот претседател Си Џинпинг во новогодишното обраќање до нацијата.

На почеток