Актуелно

Русија: Ликвидирани над 130 странски платеници, уништени се два американски „хајмара“

Вооружените сили на Русија извршија успешни напади со многу прецизни напади врз позициите на единиците од „Странската легија“ во областа Масљаковска и Краматорск во ДНР.

Според Министерството за одбрана на Русија, ликвидирани се повеќе од 130 странски платеници.

Руските ракетни сили, артилерија и авијација уништија во реонот на железничката станица Дружковка во ДНР два фрлачи на повеќецевни ракетни фрлачи на американско производство „хаимари“, четири борбени возила на повеќецевни ракетни фрлачи РМ-70 од чешко производство, над 800 ракети за повеќецевни ракетни фрлачи, шест воени возила. Ликвидирани се и до 120 украински војници.

Во областа Краматорск во ДНР, руската армија уништи два повеќецевни ракетни фрлачи „Хајмарс“ од американско производство од кои украинските сили ги гаѓаа населените области во ДНР.

Над 40 украински војници беа ликвидирани во правец на Купјанск во областа Харков, како и две диверзантски разузнавачки групи на непријателот.

Во правец на Красно Лиман во ДНР, руската армија изврши напади врз четири спротивставени јуришни одреди. Во таа прилика, украинските сили загубија над 120 ранети и загинати војници.

Вооружените сили на Русија ја продолжија офанзивата во правец на Доњецк. До 90 украински војници и 14 единици воена опрема се ликвидирани во областа Красно, Петровско, Невељско, Георгијевка и Победа во ДНР.

Повеќе од 30 украински војници беа ликвидирани во правец на Јужен Доњецк.

Уништени се четири украински магацини со артилериска муниција и воена опрема во областа Гулајпоље и Червоно во областа Запорожје.

Во текот на изминатиот ден, руските сили за воздушна одбрана соборија 13 украински беспилотни летала и девет проектили испукани од повеќецевни ракетни фрлачи „Хајмарс“.

Магацин со оружје и воена опрема на украинската армија е уништен во областа Тјагинка во областа Керсон.

За време на битката против батериите, руските сили уништија три украински артилериски системи М-777 од американско производство во ДНР и ЛНР.

На почеток