Свет

(ФОТО) Србите го блокираа регионалниот пат Штрпце – Урошевац

Србите од Косово и Метохија се собраа и го блокираа регионалниот пат Штрпце-Урошевац по ранувањето на двајца млади Срби.

Потсетуваме, две српски момчиња беа ранети денеска во близина на Штрпце кога локален Албанец пукал во нив од возило во движење, соопшти Канцеларијата за Косово и Метохија.

Како што се наведува, „во моментот на нападот децата оделе покрај патот и ја носеле бадниково дрво кога напаѓачот отворил оган врз нив“.

„Денеска околу 3:19 часот во полициската станица Штрпац е добиена информација дека во штрпското село Драјковц од непознато лице со огнено оружје се ранети две лица, едното на возраст од 11, а другото на 31 година. Лицето/ лицата кои биле во возило кое било во движење, се движеле се од правец на Штрпац кон Урошевац, а потоа се оддалечиле од местото на настанот. Повредените со Брза помош се префрлени во Грачаница, за дополнителна лекарска помош. Според првичните информации, тие не се во животна опасност“.

Foto: B92

На почеток