Свет

Шоле: Не постои рок за договор, Косово мора итно да се ангажира со Србија

Косово мора итно да се ангажира со Србија. САД целосно го поддржуваат предлогот и напорите на европските партнери со цел да се постигне правно обврзувачки договор, а дијалогот е вистинскиот начин да се дојде до таму, вели во заедничкото интервју за група медиуми, Дерек Шолe.

Заедно со пратеникот Габриел Ескобар, Шоле ја предводеше американската делегација што го посети регионот.

Тие вчера се сретнаа со косовскиот премиер, претседателот, членовите на Српската листа и претставници на опозицијата.

Шоле вели дека е задоволен и оптимист по денешните разговори, а ги слушнале и гласовите на косовските Срби кога станува збор за нивните права.

Тој нагласи дека САД одржуваат силни врски со Приштина и дека неговата земја ја споделува визијата за Косово како мултиетничко, суверено, независно и просперитетно.

Истовремено, тој додава дека САД ја споделуваат визијата за целосна интеграција на Косово во евроатлантските и европските структури.

Тој вели и дека сакаат Косово да биде вистински лидер во регионот во промоцијата на човековите права, но истовремено нагласува дека на патот има многу предизвици и дека сакаат Косово да ја „слави својата различност“ и да се почитуваат правата на сите жители.

Американските власти во разговор со новинарите потврдија дека нема рок за конечниот договор меѓу Белград и Приштина.

Од друга страна, тие нагласија дека очекуваат Косово да ги исполни сите обврски, вклучително и ЗСО, бидејќи тоа е ратификуван договор и „меѓународна обврска“.

Сепак, тие нагласија дека ова тело треба да биде во согласност со косовскиот устав.

„Ние нема да го поддржиме уредувањето на Република Српска или нешто што не е во согласност со Уставот“, рече Шоле.

Од друга страна, тој истакна дека САД го поддржуваат европскиот предлог и дијалогот што го води ЕУ.

„САД целосно го поддржуваат овој дијалог, а причината зошто сакавме да дојдеме овде денес е да ја изразиме нашата поддршка. Исто така, бевме во близок контакт со нашите европски колеги“, рече Шоле.

Тој нагласува дека треба да се водат нови разговори што е можно поскоро.

„Веруваме дека се наоѓаме во многу критичен момент. Сметаме дека Косово и Србија треба итно да се вклучат во дијалог под посредство на ЕУ, која работи на постигнување сеопфатен договор за нормализација на односите во центарот на взаемното признавање“, рече овој службеник.

По последните тензии на северот на Косово, Шоле признава дека ситуацијата е влошена, но повикува и на разговори за интеграција, односно напредок, а не стагнација.

„Мораме да го прекинеме овој циклус на стагнација и сакаме да ја фрлиме нашата енергија кон европската интеграција и да трошиме помалку енергија за управување со кризи“, рече Шоле.

На почеток