Свет

(ВИДЕО) Снимен моментот пред падот на авионот во Непал

Авион со 72 лица, меѓу кои десет странски државјани, се урна утрово во Непал, соопштија армиските портпароли. Според локалните медиуми, во несреќата нема преживеани.

Државната телевизија објави дека на местото на несреќата на западот од земјата се пронајдени тела.

– Во авионот имало 68 патници и четворица членови на екипажот – изјави за AFP портпаролот на аеродромот Сударсан Бартаула.

Меѓу патниците имало две мали деца и десет странски државјани, изјави Бартаула.

– Се уште не знаеме какво е нивното државјанство. Тоа се обидуваме да го утврдиме – рече тој.

Стотици луѓе ги пребаруваат ридовите на местото на несреќата. Во авионот АТР 72 на компанијата „Јети ерлајнс“ на летот од Катманду имало 72 лица. Државната телевизија на Хималаите покажа црн чад како извира од местото на несреќата и спасувачките екипи околу урнатините.

Авионските несреќи не се непознати во Непал, дом на осум од 14-те највисоки планини во светот, вклучувајќи го Еверест. Времето во таа земја може нагло да се промени и да создаде опасни услови за летање.

На почеток