Актуелно

„Терористите се „мали деца“ во споредба со властите во Киев“, вели Захарова

Во споредба со режимот во Киев, дури и терористичките групи како Исламската држава изгледаат како мали деца, изјави Марија Захарова.

Советникот на началникот на кабинетот на претседателот на Украина, Михаил Подољак, изјави дека причината за убиството на Денис Киреев, член на делегацијата на Киев на разговорите со Руската Федерација во март 2022 година, е „некоординација меѓу безбедносните сили“ на Украина.

„Членовите на ДАЕШ (*организација забранета во Русија) се мали деца во споредба со режимот во Киев“, напиша портпаролката на руското Министерство за надворешни работи, Марија Захарова, на својот канал на Телеграм.

Според украинските медиуми, Денис Киреев бил убиен додека бил приведен од припадници на Службата за безбедност на Украина.

Наводно, тој бил осомничен за предавство.

На почеток