Свет

САД одобри воена помош од 2,5 милијарди долари за Украина

Владата на САД одобри уште една воена помош од 2,5 милијарди долари за Украина, вклучувајќи десетици илјади ракети и гранати, како и првата испорака на борбени возила „Страјкер“.

Пентагон најави нов пакет оружје, што е веќе триесетто повлекување од арсеналот на американското Министерство за одбрана од избивањето на конфликтот во Украина минатата година. Покрај 90 „Страјкери“ и разни други оклопни возила, Вашингтон ќе испорача 95.000 гранати од калибар од 105 милиметри, дополнителни ракети за повеќецевните ракетни системи „Хаимарас“, неодреден број проектили за системот за противвоздушна одбрана Насамс и осум системи за воздушна одбрана „Авенџер“.

Во служба од 2002 година, Stryker со осум тркала може да биде опремен со голем број на главно вооружување во зависност од моделот, вклучувајќи митралез М2, фрлач на гранати МК19 или 30 милиметарски топ MK44 Bushmaster. Пентагон не прецизираше која варијанта ќе ја добие Киев, само напомена дека 90 „Страјкерс“ ќе дојдат со 20 ролери за нагазни мини.

Министерството за одбрана соопшти дека ќе испрати и 59 борбени возила „Бредли“, додавајќи на 50-те веќе одобрени претходно овој месец. Официјалните лица ја нарекоа платформата „убиец на тенкови“ бидејќи доаѓа со противтенковски ракети ТОВ и сугерираат дека може да биде корисна во идните офанзиви против руските сили. Во пакетот ново оружје беа вклучени уште 590 ТОВ проектили, со што вкупниот број достигна 2.590.

Иако Вашингтон одобри повеќе од 27 милијарди долари директна воена помош за Киев во текот на изминатата година, украинските власти продолжија да бараат помоќно оружје, како што е главниот борбен тенк М1 Абрамс. Администрацијата на Џо Бајден допрва треба да се согласи со барањето, но некои западни партнери се повеќе се подготвени да испорачаат слично оружје, при што Британија вети дека ќе испрати компанија тенкови Челинџер 2 претходно оваа недела.

Берлин, исто така, е под притисок да обезбеди свои главни борбени тенкови Леопард, но досега одбиваше да го стори тоа, исто така забранувајќи им на другите земји да го снабдуваат возилото од германско производство на Украина.

Членките на НАТО и некои земји од ЕУ денеска треба да одржат состанок во Германија на кој ќе се разговара за можноста за потешко оружје за Киев, иако останува нејасно дали споровите околу тенковите се решени. Според извор од германската влада, цитиран од Ројтерс, Берлин ќе ги укине своите приговори за испраќање на Леопард само откако Вашингтон ќе се согласи да го обезбеди М1 Абрамс.

На почеток