Свет

Се подготвува голем напад од Белорусија?

Институтот за проучување на војната (ИСВ) објави нова проценка за ситуацијата во Украина.

Се наведува дека високите претставници на Кремљ продолжуваат да одржуваат состаноци на високо ниво со белоруското раководство.

Со тоа би можеле да создадат услови за голем руски напад врз Украина од Белорусија, но, додаваат, тешко дека тоа ќе се случи во наредните недели.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу и белорускиот министер за одбрана Виктор Кренин вчера разговараа за неодредена билатерална воена соработка, неодредени стратешки мерки за одвраќање и „напредокот во подготовката“ на заедничката руско-белоруска регионална група трупи.

Рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров вчера во Минск се сретна и со белорускиот претседател Александар Лукашенко и разговараше за нејасната руско-белоруска „заедничка визија“ за руската војна во Украина.

Лавров и белорускиот министер за надворешни работи Сергеј Алејник разговараа за тоа како Русија и Белорусија можат да ја победат „актуелната хибридна војна на Западот против државите“ и потпишаа неодреден меморандум за соработка „за обезбедување биосигурност“.

Меморандумот може да биде водечки показател за интензивирање на постоечката руска разузнавачка операција која лажно ја обвинува Украина за развој на хемиско или биолошко оружје во наводните биолаборатории финансирани од САД во Украина, што беше дел од изговорот на Кремљ за воената операција која започна помалку од пред една година.

ISV забележува дека напад врз Украина од Белорусија е поверојатен на крајот на 2023 година отколку во првите месеци од годината.

На почеток